Mantolama

  Mantolama kalite anlayışı ve teknolojisi ile oluşturulan Mantolama Isı Yalıtım Sistemi, binalarda ısı yalıtım yönetmeliği ve TSE 825’te belirlenen değerlerin sağlanmasında hesaplı ve kesin çözümler üretmektedir. Türkiye'de ısı kaybından doğan enerji açığının fazla olması nedeniyle, binalarda ısı yalıtımının 2000 yılından sonra inşa edilen binalarda değil, tüm binalarda ısı yalıtımı kullanılsa, aynı enerji ile iki misli fazla bina ısıtılabilir, CO2 emisyonu yarı yarıya azalır, Türkiye'nin toplam enerji tüketimi %15 azaltılabilir. Bu, yaklaşık 1.7 milyar dolarlık bir tasarruf potansiyeli anlamına gelmektedir.
Mantolama bu tasarrufa katkıda bulunur. .

  TS 825 standardı, binaları bir bütün olarak ele almaktadır. Standartta verilen hesaplama metodunda ısıtılan ortamın sınırları, bu ortamı dış ortamdan ve eğer varsa, ısıtılmayan ortamlardan ayıran duvar, döşeme, çatı, kapı ve pencereden oluşmaktadır.

  Yeni yapılan binaların TS 825'te verilen hesaplama metoduna göre birim alan veya birim hacim basına ihtiyaç duydukları ısıtma enerjisi belirlenmektedir. .

  Yoğusma veya enerji sınır değerlerinden birisini sağlayamayan tasarımlar standarda uygun olmadığından, yapı ruhsatı alamamaktadır. TS 825'te on görülen veriler ve hesaplama yöntemleri ile binaların ısı ihtiyaç kimlik bilgileri belirlenebilmektedir.

  TS 825'e göre binaların hesaplanan ısınma ihtiyaç enerjisinin, standartta belirtilen ve sınırlanan değerlerin aşmaması gerekmektedir. Bu değerlerin sağlanması Mantolama Isı Yalıtım Sistemi ile mümkündür. .

  Yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip olan Mantolama Isı Yalıtım Sistemi ile %50-55’lere varan yakıt ve enerji tasarrufu sağlanır.

Tüm Faydalarıyla Mantolama

• Enerji kullanımını optimum düzeyde tutarak enerji etkinliğini artırır.
• Isıtma ve soğutma giderlerinde %50-%55'lere varan tasarruf sağlar.
• Her türlü iklimde mükemmel performans gösterir.
• Uzun ömürlü, kalıcı çözümler üretir.
• Binaların ömrünü uzatır, onarım masraflarını azaltır.
• Sistem olarak kolay uygulanır.
• Çevre kirliliğini azaltır.
• Sağlıklı ve dekoratiftir.
• Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır.
• Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır.
• Dünyada ve ülkemizde yaygın olarak tercih edilmektedir.
• Ekonomiye katkıda bulunur.
 
Mantolama Nedir?

(EPS,XPS,Taşyünü) Isı yalıtım levhalarının yapıların duvar, kolon, kiriş ve tavan yüzeylerine dışarıdan yapıştırılıp, dübellenip, sıvanması ve boyanmasıdır.


Mantolama Nasıl Yapılır ?

Ön Hazırlık

Yüzey toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddelerden arındırılır,döküntülü ve kabarmış yüzeyler fırçalanarak temizlenir.Isı yalıtım levhalarının yapışacağı yüzey düzgün hale getirilir.

Su Basman Profillerinin Yerleştirilmesi

Su basman profilleri kullanılmak istenen levhaların kalınlığına göre belirlenir ve yerleştirilir.
 
  Isı Yalıtım Levharının Yapıştırılması

Yalıtım levhalarının yapıştırılacak yüzünü tamamen kaplayacak şekilde yapıştırıcı sürülür. Daha sonra bu yüzey taraklı mala ile taranır.Yapıştırma harcı uygulanmış levhalar, levhalar arasında boşluk kalmayacak şekilde duvara yapıştırılır.
Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işlemine ilave levhaların sürekliliğini ve performansını uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhalarını dübellenir.
 
  Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi

Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir.
Dilatasyon,damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.  
  Sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır.İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir.Sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır.
Boyama

Tercihe göre direkt dış cephe boyası uygulanabilir.Sıva hatalarını örtmek için mineral sıva uygulanıp mineral sıva üzerine dış cephe boyası uygulanabilir veya grenli(desenli) dış cephe boyası uygulanabilir.
 

Mantolama nedir:  dış cephe kaplama malzemeleri kullanılarak ısı kayıplarını ortadan kaldıran, ısı yalıtımı sağlayıp dış cephe kaplama işlemlerinin tamamına "mantolama" denir. Bina cephesinde uygulanan mantolama sistemleri, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirlerimizde uygulanmaktadır. Binalarda dış sıcaklık istenen iç mekan sıcaklığından çok farklıdır. Bu sebepten dolayı insanlar evlerini ısıtmak veya soğutmak durumunda kalmaktadır. Mantolama teknikleriyle yalıtım yapmanın asıl amacı, binalarda iç mekan sıcaklığının, dış mekan sıcaklığının birbiriyle etkileşime geçmesini önlemektir.  Dış Cephe Mantolama, mantolama, Fugalı Mantolama,  Dış Cephe Kaplama, mantolama, dış cephe mantolama fiyatları, mantolama malzemeleri, ısı yalıtımı, Montalama, Mantolama m2 fiyatı, maliyet hesaplama, xps eps strafor eps Neopor